Posted on

Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” anlamına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre özgür halde mevcut site, sadece peşi sıra korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’bile Bey Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına merhametsizlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve oylumlu bir nema göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara için Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en okşayıcı yeridir” söylediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca domestik ve yabancı turiste mekân sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme dikkat duyanlar için tam bir turizm cenneti! Tarih süresince pek çok medeniyete mekân sahipliği fail bu nadide site, parafin bayraklı plajları ile bile nispeten pop. Antika kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden okşayıcı 13 yeri sizin için listeledik. şayet siz bile yaz tatili için bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk düşünceınıza bu bölgeleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşılayacak ilk yan Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile baş başa hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede yan alan surlar yaygınletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları düz yazı edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin üstelik çok neşeli evetğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten sağlık alanlar için adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve kere kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda yan alan saf gaz lambası deposundan binlerce senedir çısoy alevler çıkma Palikarya Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” anlamına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline zehirr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı kükremek çıbanlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile cenkmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile muharebe etmek için yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi daire dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü kavuşum 7 daire şeşndan alevler saçhamur devam eder. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi daire dibinden fışölet alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak için Olympos’da bir yarış komplo edilir. Atletler Chimera’nin ateşiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde yan alır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Paşa tarafından yaptırılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında yan alır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden yığın noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Esbak zamanlarda top yabancı özümlemeı dövme demirden bir zaman mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 senesinde yeniden bileğmaslahattirilmiştir. Esbak zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının yan aldığı bir çan kalmıştır. Saat Kulesinin şimal yüzında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli yan alır. Bu demirin maslahatlevi ise idam cezası edilen kişgelecek ruz boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan kısımlarında yan alıyor. Taban Yorgi öteki ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda örgüldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Tarihi örgünın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ilişik olmayan hiçbir eser olmasının katı teselsül Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan nadir örgülarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise günümüzde bir bütün halinde kayırma şeşna münfailtır.

Alanya transfer

side transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir