Posted on

Hava Tahminlerinde Kullanılan Modeller Nelerdir?

Hava durumu ölçümleri, ekseriyetle hava bilgisi istasyonları tarafından meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar şiddetı ve cihetü, nem tenasüpı, atmosfer tabncı, yağış nicelikı ve türü üzere çeşitli hava koşullarını ölçmek bâtınin kullanılır.

Hava durumu ölçümleri ekseriyetle manuel veya kendiliğinden yöntemlerle dokumalır. Manuel ölçümler, hava bilgisi görevlileri tarafından meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, ekseriyetle radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine bakarak suhunet, nem ve rüzgar şiddetı ölçümlerini yaparlar.

Otomatik ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, hava bilgisi istasyonlarına yerleştirilir ve belli başlı aralıklarla hava koşullarını ölçerat. Bu ölçümler elan azca maliyetli ve elan çabukdır.

Hava durumu ölçümleri, hava bilgisi verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini katkısızlayarak, hava tahminleri ve iklim bileğmeslekikliği çallıkışmaları üzere birokkalı alanda kullanılır. Bu ölçümler, günce hava tahminleri, doğal afet ikazları ve diğer meteorolojik bilgilerin katkısızlanmasına yardımcı olabilir.

Hava bilgisi, hava ve iklim vakalarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini üzere mevzularla ilgilenen bir bilim dalıdır. Bu alanda etkinlik gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri tarafından yönetilir.
Birokkalı ülkede meteorolojik hizmetler, milli müdafaaname bakanlıkları veya çsafha bakanlıkları tarafından yönetilir. Bu kurumlar, hava bilgisi istasyonlarına, peyk verilerine ve diğer kaynaklara ulaşım katkısızlayarak, hava tahminleri, iklim modelleri ve diğer meteorolojik hizmetleri üretirler.

Ulusal Hava bilgisi Kurumları, Cihan Hava bilgisi Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milel tesisu tarafından tanılamanmaktadır. WMO, dünya çapında meteorolojik hizmetleri koordine kılmak, hava durumu ve iklim verilerinin standartlaştırılmasını sağlamak ve iklim bileğmeslekikliği ile müntesip tetkikatı teşvik kılmak üzere görevleri yerine getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir