Posted on

logo yapma

logo tasarım ücretsiz

Logo nedir? Lügat anlamı olarak töz huzurlığı dilimizde amblem olan, bir anlayışin, faaliyetin, organizasyonun yapısını, anlamını, karakterini sembolize fail şekillerdir. Bir logo tasarımı anlamsal olarak anlayışletmenin yahut organizasyonun direk olarak yaptığı anlayışi sembolize edebileceği üzere, markanın kendi anlamı ile de sembolleştirilebilir, hatta temelı çaldatmaışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı bâtınerik ve anlamlara mevla olabilir.

Sorusu sorulduğunda sözcük anlamının dışında, birgeniş logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasarım esnasında tasarımı meydana getirecek olan zat yahut kuruma neyin ve nasıl aktarıldığı berenarı önemlidir. öteki taraftan logo tasarım çaldatmaışmasını meydana getirecek zat yahut kurumun sizi nasıl anladığı ve logo çaldatmaışmanızı nasıl değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çaldatmaışma sizin, anlayışletmenizin ve bundan sonraki çaldatmaışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasarım çaldatmaışması” olacaktır.

Logo yalnızca şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değanlayıştirilmiş ve düzenlenmiş hali yahut bellik bâtınin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çaldatmaışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype çabucak çok iş kayranı ile faaliyette bulunan şirketler bâtınin daha çok tercih edilebilir. Hiçbir bir sektörde canlılık gösteren anlayışletmelerin çoğunlukla logoları kesimü temaşa eder. Ama çabucak aşkın kesim ile uğraşılıyorsa bütün sektörleri logoda afişlemek imkansızdır.

Logo ne anlayışe yarar?
İşletmeler bâtınin logo yahut logotype eğer olmazsa olmazlardandır. Her nasıl markası olmayan bir işletme eğer olmazsa logo yahut logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz vakit aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile bile gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, peki aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Kırık dökük halini düşünmeye çaldatmaışın. Markaların logoları olmadan bayağı bellik olmaları az daha imkansızdır.

Bu sebeple anlayışletmenize kurumsal bir düşünce hazırlayarak yolunuza muhkem adımlarla devam edebilmek yerine “logo tasarım” çaldatmaışması ile sarrafiyelayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon üzere bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazısını (logotype) ifade eder. Ticari markaların, kurumların ve hatta gâh kişilerin bir görünümte tanılamanmasını sağlayıcı anlayışaretlerdir. Tipik bir logo firmaların ayırt edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayıcı nitelik, font, şekil ve görsellerdir.

Gösterişsiz, kolaylık anlaşılır, yazıırlanması kolaylık, kabil evetğunca az skorda renkten oluşorospuıdır. Her çhemayar baskı ve boy bos tekniği ile problemsiz kullanılabilir olmalı, çok önemsiz ölçülerde inceliklar kaybolmamalı, çok mehabetli ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Sair şirket ya da ürünlere ait logolar ile karışıklığa amil vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya mehabetli beis verir.

Logo tasarımcıyı değil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun tasarımcısı Paul Rand’e bakarak logoyu üreten tasarımcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili organizasyonun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin hapishaneğine şayan olmalıdır. üste kurumun kendisini nasıl tanılamamladığı ve kurumu yansıfecir kavramların neler bulunduğunu bilmek logonun tasarım aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin yüzırabıta lüzumlu rengi lüzumlu şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü vakit bile rahatılda sözıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ait ürün ya da şirket bâtınin logo tasarlanacağı vakit o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri karşı selen sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı vakit simgenin taşıyacağı anlam hizmetında bu selen çok önemlidir.

logo tasarım ücretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir